Taze Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Hazırlanır?

Sofralarımızdan yaz kış eksik etmediğimiz taze asma yaprağının saklanması için farklı yöntemler vardır.Her çeşit saklama yöntemini deneyip bu yöntemi benimsedim. Tuz oranı fazla değildir. Kavanozu açtığınızda, yaprakları suda fazla bekletmeden çabucak tuzu çıkacaktır. Uzun süre bozulmadan, rengi değişmeden ve küflenmeden ilk günkü gibi kavanozda durması, benim için en sağlıklı saklama yöntemlerindendir. Yaptığınız sarma da lezzetli olacaktır. Taze asma yaprağının zamanı geçmeden yani damarları kalınlaşmadan yapmak gerekir. Çünkü zamanı iklim şartlarına göre çabuk geçer. Salamurasını yapacağımız taze yaprağın damarları kalın olmamalıdır. Benim bildiğim en makbul üzüm yaprağı Turgutlu, Salihli, Tokat erkek asma yaprağı ve sultani üzüm yaprağıdır. Bu yaprakların arkası tüysüz ve hafif ekşimsi olur.Lezzeti de daha güzeldir. Çiğ asma yaprağı mineral yönden zengindir. Demir ve folik asit içerir. Kuru üzüm gibi yaprağı da hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Yalnız tansiyon hastaları ve sodyumdan uzak durması gerekenler başka saklama yöntemlerinden yararlanmalı ve az tüketmelidirler…

Salamura Yapmak için Malzemeler:

  1. 2 kg taze sultani üzüm yaprağı (beyaz üzüm)
  2. 2 küçük su bardağı salamura kaya tuzu (500 gr olmalı)
  3. Çay kaşığının ucu ile limon tuzu
  4. 4 litre su
  5. 6 adet yarım kg’lık cam kavanoz

Taze Yaprak Salamurasının Hazırlanışı:

Taze yapraklar aslında yıkanmadan yapılır. Ama satın alınan yapraklarda zirai ilaç atıklarını düşünecek olursak suda bekletip yıkamamızda yarar vardır. Yapraklarda fazla miktarda bor ve kükürt gibi kimyasalların olması bizim sağlığımızı tehdit eder. Anlatmak istediğim ilaç atılmadan satın almalıyız.

Taze yaprakların sap kısmını biraz kesip 25-30 adetini üst üste demet edelim. Geniş bir tencereye 4 litre su koyup ocağın üzerine alalım. Tuzun tamamını ve limon tuzunu koyup karıştıralım ve kaynamaya bırakalım. Bu arada kavanoz kapaklarını kaynatalımki o da sıcak olsun. Tenceredeki su fokur fokur kaynamaya başlayınca demet yaptığımız yaprakların tamamını tencereye bastırarak yerleştirelim. Bir kevgir yardımıyla alt üst yapalım. Yaprakları kesinlikle kaynatmayalım. Ocağı kapatalım hemen yaprakları sıcakken kavanoza kaşıkla alıp yerleştirelim. Su seviyesi kapağa yakın olmalıdır. Sıcak olan kavanoz kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirelim ve soğuyana kadar yerinden oynatmayalım. Daha sonra kapalı serin bir yerde istediğimiz zamanda kullanmak için saklayalım.

Bu arada ilk günkü gibi kalan geçen seneki yaprakları da sardım bitti…

AFİYET OLSUN SOFRALARINIZDAN BEREKET EKSİK OLMASIN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s