Salamura Siyah Zeytin Yapımı (Çevirme Sallama Yuvarlama)

Evde siyah zeytin yapmak için Kasım – Ocak arası en uygun dönemdir. Topladığımız veya satın aldığımız zeytinleri yapmak çok kolay olsa da ilgi ister. İyi sonuç almak için zeytinin kalitesi ve cinsi  çok önemlidir. Benim yaptığım zeytinler Gemlik sofralık, Ayvalık veya Edremit civarı zeytinleridir. Salamura yapacağımız zeytinlerin ezik, kurtlu, yumuşak, yaralı olanlarını ayıklamalıyız hatta renklerine göre de ayırmalıyız. Aynı ölçülerde zeytin yapımı için pet su şişesi kullanabilirsiniz. Ben bunu sağlıksız buluyorum. Çünkü zeytin çok asitli meyve, plastik deki zararlı maddeleri suyuna geçirerek sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Genelde pet şişe daha pratik ve daha kısa sürede olduğu için bu yöntem daha çok kullanılıyor. Tercih sizin.

Salamura Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 5 kg siyah zeytin
 2. 1 su bardağı salamura kaya tuzu
 3. 2 yemek kaşığı sirke
 4. 2 yemek kaşığı toz şeker
 5. 2 yemek kaşığı Ayçiçek yağı
 6. 5 kg sübaplı teneke( bu teneke içerdeki havayı dışarı dışardaki havayı da içeri almıyor )
 7. Defne yaprakları

Zeytinleri iyice yıkadıktan sonra süzülmeye bırakıyoruz. Kuruladığımız zeytinlerin aralarına defne yapraklarını ve tuzu paylaştırarak tenekeye yerleştiriyoruz. Tenekeyi arada yere hafif hafif vurarak zeytinlerin sıkışmasını sağlıyoruz. Tenekemiz 5 kg zeytini tam alır. Üzerinde boşluk kalması önemli değil zaten zeytinler çevrildikçe tuzun içinde küçülecektir. Tenekenin ağzını kapatmadan şekerini, sirkesini, yağını ilave edip kapağını üstten biraz sert ahşap bir cisimle vurarak sıkıca kapatıyoruz.  Tenekemizin her gün veya gün aşırı pozisyonunu değiştiriyoruz. Bu önemlidir. Amaç zeytin tanelerinin birbirine yapışmamasıdır. Tenekenin üzerine birden dörde kadar rakam yazalım böylece çevirdiğimiz yönü unutmamış oluruz. Zeytinler yaklaşık 2,5 – 3 ay sonra, tuz zeytinleri pişirir acısı da gider lezzetlenir ve yenecek duruma gelir.  Bu dönemde zeytinler suyunun içinde de uzun süre kalsa bir şey olmaz. Tenekeden çıkardığımız zeytinler tam siyah olmaz hava ile temas ettiğinde kendi siyah doğal rengini alır. Suyundan çıkardığımız zeytinleri yıkayıp kurulayıp cam kavanoza alıyoruz ve üzerine ayçiçek yağı döküp karıştırıyoruz. Serin yerde veya buzdolabında saklıyoruz. Eğer zeytinleri suyunun içinden kullanmak isterseniz yiyeceğiniz kadar çıkartıp sızma zeytinyağı, limon, kekik, pul biber ilave ederek servis yapabilirsiniz.

Pet şişede zeytinleri aynı malzeme ölçüsünde yapabilirsiniz. 5 kg zeytin için 8 kg pet şişe uygundur. 3,5 kg zeytin için de 5 litrelik pet şişe ve 1 çay bardağı tuz yeterlidir. Pet şişeleri güneş görmeyen serin bir yere koyup 1-2 günde bir yuvarlıyoruz. Bu arada sulanan zeytinlerin arada kapağını dikkatli bir şekilde açıp çok az suyunu döküyoruz. Bunu arada bir gazını almak için yapıyoruz. 1,5 – 2 ay da zeytinler yenecek duruma gelir. Tadını kontrol ederek bu süreyi uzatabiliriz. Süre sonunda pet şişeyi üstten keserek zeytinleri kendi suyundan çıkarıp yıkayıp kuruluyoruz ve geniş bir tepsiye alıyoruz. Havadar güneş gören bir yerde 1-2 gün kuruması için bekletiyoruz. Böylece zeytinlerin az da olsa içinde kalan suyu çekilecek ve daha lezzetli sele zeytini tadında olacaktır. Tam çerez gibi yemelik hale gelen zeytinler kavanoza yerleştirilir üzerine Ayçiçek yağı ilave edilir buzdolabında ya da serin bir yerde saklanır.

Afiyet olsun

Dip Not: Bu ölçüler tuzu sevmeyenler için idealdir. Siz damak tadınıza göre tuzunu ayarlayabilirsiniz.

Eğer sübaplı teneke bulamazsanız normal tenekede lehimle olabilir. Üzerini ince çivi ile delip havasını aldıktan sonra tekrar lehim yapılabilir.

Zeytinimizi evde yapmaya özen gösterelim. Tüketici olarak bunu söyleme ihtiyacı hissettim. Evde yapılan zeytinler simsiyah olmaz. Çekirdeği de simsiyah olmaz. Sorumsuz üreticiler gıda boyası, tekstil boyası, antibiyotik, kostik gibi bizim sağlığımızı ciddi boyutta tehdit edecek kimyasalları katıyorlar. Kostik zeytinin acısını kısa sürede almasını ve diri kalmasını sağlıyor. Ayrıca alacalı olan zeytinleri de siyaha boyuyorlar. Yapımı zaman alan zeytin böylece sofralarımıza daha çabuk ulaşıyor.

Güvendiğimiz iyi tarım yapan üretici firmaların dışında zeytin almamaya hep beraber özen gösterelim.

Reklam

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Cigdem dedi ki:

  5 lt lik Cam kavanozlar icin ne dersiniz? Kapağina minik bir delik açsak?

  Beğen

  1. merevcen dedi ki:

   Dediğiniz gibi olmaz ama cam kavanozda da olur yalnız kapağını arada açıp hem asitli havayı dışarı atıp hem de bir miktar içerdeki suyundan boşaltırsınız. Bu teneke tipi olmaz çünkü tenekelerin kapakları sübaplıdır..❤

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s